Açık Mağara


Tipi:

Doğal

Derinlik:

-

Uzunluk:

13 m.

Sıcaklık:

-

Fauna:

-

Döşeme Malzemesi:

-Yaylaçayırı Mahallesi, Kızılcıklı Mevki Bursa İli, Mustafakemalpaşa İlçesi Yaylaçayır Mahallesi .

Kontaklar:

-


Jeoloji:

-

Notlar:

Mağaranın çevresinde kamp için uygun alan var. Yerleşim alanı, su kaynağı bulunuyor, yakacak, yabani hayvan bulunuyor. Yatay bir yapıdaki mağaraya stabilize köy yolu sayesinde ulaşmak mümkün oluyorMağara çevresinde taş ocağı, yol yapımı, depo sahası, yerleşim alanı ve atık sahası gibi tehditler görülmedi. Yaylaçayır mahallesinde Açık mağara büyük bir kaya bloğunun altındaki büyük bir çatlak olarak çıktı karşımıza. 6 metre genişliğindeki 3metre yüksekliğindeki girişinden itibaren 13 metre uzunluğa ulaşıp gittikçe daralıp alçalarak bitti. Yine defineciler tarafından elden geçtiği anlaşılan mağarada 1 yarasa gözlendi. Rakım:920 mt

Bulan (Tarih):

MAD Bursa (20 Temmuz 2017)

Araştırma:

MAD Mağara Araştırma Derneği Bursa Şubesince Mustafakemalpaşa Ticaret ve sanayi Odasının desteğiyle 2016-2017 yıllarında Mustafakemalpaşa mağaralarının araştırılması projesi kapsamında tespit edilen mağaralardan biridir.

Morfoloji:

Mağara içi zemin, blok taş kaplı. Su giriş çıkışı gözlenmedi. Hava akımı var, gaz kokusu hissedilmedi. Jeomorfolojik mağara oluşumları görülmedi. Arkeolojik bulguya rastlanmadı.

Arkeoloji:

-

Efsaneler:

-Gözlemler 0

Gözlem Yok