Akmunar Mağarası


Tipi:

Doğal

Derinlik:

-

Uzunluk:

6 m.

Sıcaklık:

-

Fauna:

-

Döşeme Malzemesi:

Yatay bir mağara.

Kontaklar:

-


Jeoloji:

-

Notlar:

Mağaranın çevresinde kamp için uygun alan var. Yerleşim alanı bulunmuyor, su kaynağı, yakacak, yabani hayvan var. Stabilize köy yolu sayesinde kuru mevsimde mağaranın yakınına kadar araçlarla ulaşım mümkün oluyor.Mağara çevresinde taş ocağı, yol yapımı, depo sahası, yerleşim alanı ve atık sahası gibi tehditler görülmedi. Bir kişinin uzanarak içine sığabildiği bu mağara yaklaşık 6 metre uzunluğunda dar bir mağara . Hemen yanında insan girişine imkan vermeyen bir su kaynağı var.

Bulan (Tarih):

MAD Bursa (15 Temmuz 2017)

Araştırma:

MAD Mağara Araştırma Derneği Bursa Şubesince Mustafakemalpaşa Ticaret ve sanayi Odasının desteğiyle 2016-2017 yıllarında Mustafakemalpaşa mağaralarının araştırılması projesi kapsamında tespit edilen mağaralardan biridir. Koordinatlara bakıldığında Fındıcak mahallesinde olduğu tespit edilse de bölgenin Kurşunlu köyü sınırlarında kaldığı belirtilmiştir

Morfoloji:

Jeomorfolojik bulguya rastlanmadı. Mağara içi zemin toprak, kum kaplı. Su giriş çıkışı gözlenmedi. Hava akımı var, gaz kokusu hissedilmedi. Arkeolojik bulguya rastlanmadı.

Arkeoloji:

-

Efsaneler:

-Gözlemler 0

Gözlem Yok