Asar Mağarası

Vitrin

Tipi:

Doğal

Derinlik:

35 m.

Uzunluk:

73 m.

Sıcaklık:

-

Fauna:

. 25-30 kadar yarasa gözlemlediğimiz mağarada kalın guano birikinti yığınlarına rastladık.

Döşeme Malzemesi:

Dikey nitelikli bir mağara olmasına rağmen teknik ekipman gerektirmiyor. Yaklaşık 35 mt derinlik ve kolları ile birlikte en az 73 metre uzunluk ölçtüğümüz mağara 1.5 -2 mt genişliğinde büyük bir kaya çatlağı olarak ilerliyor

Kontaklar:

-


Jeoloji:

-

Notlar:

Mağaranın çevresinde kamp için uygun alan var. Yerleşim alanı, su kaynağı bulunmuyor, yakacak, yabani hayvan var.Stabilize köy yolu sayesinde kuru mevsimde mağaranın yakınına kadar arazi araçları yada traktörle ulaşım mümkün oluyor. Mağara çevresinde taş ocağı, yolyapımı, depo sahası, yerleşim alanı ve atık sahası gibi tehditler görülmedi.

Bulan (Tarih):

MAD Bursa (22 Ekim 2017)

Araştırma:

MAD Mağara Araştırma Derneği Bursa Şubesince Mustafakemalpaşa Ticaret ve sanayi Odasının desteğiyle 2016-2017 yıllarında Mustafakemalpaşa mağaralarının araştırılması projesi kapsamında tespit edilen mağaralardan biridir.

Morfoloji:

Kayda değer Jeomorfolojik bir bulguya rastlanmadı. Mağara içi zemin yer yer guano,genellikle blok taş kaplı. Su giriş çıkışı gözlenmedi. Hava akımı var, gaz kokusu hissedilmedi. Arkeolojik bulguya rastlanmadı.

Arkeoloji:

-

Efsaneler:

Bize mağara hakkında anlatılanlara göre Asar Mevki adını bölgedeki var olduğu düşünülen kaleden almaktaydı. Söz konusu mağaranın da bu kalenin dehlizleri olduğu rivayetleri anlatılıyordu. Ancak yaptığımız incelemede bölgede insan yapısı herhangi bir kalıntı saptanmadı. Mağaranın içinde de arkeolojik bir bulgu saptanmadı, doğal mağara oluşumları gözlendi. Hakkında bu kadar çok hikaye üretilmesine rağmen mağara içinde defineci kazısı niteliğinde bir şey de göremedik. Gerçi döküntü kayalarla kaplı zeminde herhangi bir kazı yapmak ta mümkün değil zaten. En fazla taşların yeri değiştirilebilirGözlemler 1

Yarasa 22 Ekim 2017 1 ö.s.

Düzenle

Tür:

-

Sayı:

30

Yeri:

-

Notlar: