Ayı Yatağı (Mışenıbg)


Tipi:

Doğal

Derinlik:

-

Uzunluk:

6 m.

Sıcaklık:

-

Fauna:

Mağaranın az sayıda yarasaya ev sahipliği yaptığı görüldü.

Döşeme Malzemesi:

-

Kontaklar:

-


Jeoloji:

Mışenıbg (Ayı yatağı) büyük bir kaya bloğunun altındaki boşluk olarak karşımıza çıkıyor. Aslında ayı barınmasına çok uygun olmayan mağara bu çevrede Ayı görülmesi nedeniyle bu ismi almış.

Notlar:

Güvem Mahallesi Mışenıbg Ayı Yatağı Bursa İli, Mustafakemalpaşa İlçesi Güvem Mahallesi Mağaranın çevresinde kamp için uygun alan var. Yerleşim alanı, su kaynağı bulunmuyor, yakacak, yabani hayvan var. Yatay bir mağara . Stabilize köy yolu sayesinde kuru mevsimde mağaranın yakınına kadar araçlarla ulaşım mümkün oluyor. Mağara çevresinde taş ocağı, yol yapımı, depo sahası, yerleşim alanı ve atık sahası gibi tehditler görülmedi. Güvem mahallesine yakın bir konumda olan Ayı yatağı (Mışenıbg) olarak bilinen mağaraya ulaşmak kolay. Köy Çerkes mahallesi olduğu için her mevkinin Çerkesçe bir adı var. Telafuzlar bize zor geldığı için ayrıca Türkçe anlamlarını da belirttik. Köyde herkes çerkesçe isimleri kullanıyor.

Bulan (Tarih):

MAD Bursa (24 Ağustos 2017)

Araştırma:

MAD Mağara Araştırma Derneği Bursa Şubesince Mustafakemalpaşa Ticaret ve sanayi Odasının desteğiyle 2016-2017 yıllarında Mustafakemalpaşa mağaralarının araştırılması projesi kapsamında tespit edilen mağaralardan biridir.

Morfoloji:

Jeomorfolojik bir bulguya rastlanmadı. Mağara içi zemin blok taş kaplı. Su giriş çıkışı gözlenmedi. Hava akımı var, gaz kokusu hissedilmedi. Arkeolojik bulguya rastlanmadı. Mağara içinde defineci kazısı görülmedi. 6 metrelik mağarada tavan yüksekliği 1 metreyi geçmiyor. Herhangi bir doğal oluşum bulunmuyor

Arkeoloji:

-

Efsaneler:

-Gözlemler 0

Gözlem Yok