Ayıini (Kazanpınar)

Vitrin

Tipi:

Doğal

Derinlik:

3 m.

Uzunluk:

181 m.

Sıcaklık:

-

Fauna:

Mağara girişinin açıldığı büyük salonda koloniler halinde yarasalar yaşar. Ayrıca mağaranın değişik bölümlerinde binayaklılara da rastlanır.

Döşeme Malzemesi:

Ayıini hakkında ki bilgiler MTA raporlarından Alınmıştır.

Kontaklar:

-


Jeoloji:

Jura Alt Kretase yaşlı kireçtaşları içerisinde gelişmiştir. Kireçtaşları kalınlığı az olduğundan bölgede sığ bir yüzey karstı görülür. Hidrolojik olarak askıda kalmış fosil bir mağaradır. Tavan yüksekliği 1-8 m arasında değişmektedir. Sarkıt; sütun; dikit ve duvar damlataşları vardır ve gelişimleri hemen hemen durmuştur. Tabanında moloz ve iri bloklara rastlanmaktadır. Gelişmini tamamlamış fosil bir mağaradır ve bütün mevsimler kurudur.

Notlar:

Kazanpınar Mahallesi’nün 500 m batısında bulunan Açma Tepesi’nin doğu yamacında yer alır. Mustafakemalpaşa-Söğütalan-Bursa karayolunun Kazanpınar ayrımından mağara önüne kadar gidilmektedir.

Bulan (Tarih):

MTA (1 Ocak 1997)

Araştırma:

MTA tarafından araştırılıp; haritası çizilmiş ve 1997 yılında yayınlanmıştır. MAD Mağara Araştırma Derneği Bursa Şubesince Mustafakemalpaşa Ticaret ve sanayi Odasının desteğiyle 2016-2017 yıllarında Mustafakemalpaşa mağaralarının araştırılması projesi kapsamında koordinatları belirlenip fotoğraflanmıştır

Morfoloji:

-

Arkeoloji:

-

Efsaneler:

-Gözlemler 0

Gözlem Yok