Ayvaini (Çançukuru, Karadonlu)

Vitrin

Tipi:

Doğal

Derinlik:

45 m.

Uzunluk:

5350 m.

Sıcaklık:

-

Fauna:

-

Döşeme Malzemesi:

Yukarı giriş için 30 m. ip, 5 Kulak, 6 Karabin, bir de saptırma için perlon yeterli olacaktır.

Kontaklar:

-


Jeoloji:

Jura-Alt Kretase kireçtaşları içerisinde gelişmiştir. Giriş kısmı hariç; yatay gelişmiş bir mağaradır. Mağara; iki ağızlı travers bir yapıya sahiptir. Mağaranın hemen girişinde 10 m’lik dikey bir iniş yer almaktadır ve iniş için merdiven kullanılmaktadır. Karadonlu Deresi’nin 10 m’lik bir şelale oluşturarak battığı giriş ağzı; dere yatağı izlenerek kolayca bulunabilmektedir. Ayrıca mağara içinde birçok göl bulunup; ilkbahar aylarında suyun yükselmesine rağmen geçilebilmektedir. İnişin aşağısındaki geniş salondan sonra ana galeri başlar; %1-2’lik bir eğimle devam eder ve genişliği 4-10 m arasında değişir. Mağarada birçok baca gözlenmiştir. Yüzeydeki dolinlerden su taşıdığı düşünülen bu bacaların altlarında da geniş traverten birikimler vardır. Yüzeylerin kaygan bir tabakayla kaplı olması tırmanışı zorlaştırmaktadır. Oluşum açısından özellikle sarkıtlar dikkat çekmektedir.

Notlar:

Bursa İli, Mustafakemalpaşa İlçesi Doğanalan Mahallesi, Bursa ili, Nilüfer İlçesi, Ayvaköy mahallesi Mağaranın çevresinde kamp için uygun alan var. Ayvaköy tarafındaki çıkış ağzı Ayvaköye çok yakın ve su kaynağı bulunuyor. Doğanalan tarafındaki mağara girişi yakınında Yerleşim alanı, su kaynağı bulunmuyor, yakacak, yabani hayvan var. Yatay nitelikli mağaranın girişindeki 10 mtlik dikey kısım dışında başka dikey bir bölümü bulunmuyor . Asfalt yolu sayesinde her mevsimde mağaranın yakınına kadar araçlarla ulaşım mümkün oluyor. Yağışlı havalarda yoğun su girişi olan mağarada sel tehlikesi olabilmektedir. Hava akımı var, gaz kokusu hissedilmedi. Arkeolojik bulguya rastlanmadı.Mağara çevresinde taş ocağı, yol yapımı, depo sahası, yerleşim alanı ve atık sahası gibi tehditler görülmedi. Mağara Uluabat Gölü’nün güneydoğusunda yer alır. BursaMustafakemalpaşa yolu üzerindeki Çalı Sapağı’ndan sola dönülür. Mustafakemalpaşa tabelaları takip edilerek Doğanalan Mahallesi bulunur. Mağaranın çıkış ağzına ulaşmak için Doğanalan’dan önceki Unçukuru-Ayvaköy yönüne sapmak gerekir. Düden ve kaynak ağızları arasında kuşuçuşu 4 km mesafe vardır.

Bulan (Tarih):

(1 Ocak 1952)

Araştırma:

Araştırma Tarihçesi: İlk inceleme; Türkiye’de ilk speleolojik araştırmaları gerçekleştiren İsveçli biospeleolog K. Lindberg tarafından 1952 yılında yapılmıştır. İspanyol mağaracıların 1970 yılında yaptıkları araştırmadan sonra Ayvaini Mağarası’nın Türkiye’nin en uzun mağaralarından biri olduğu belirlenmiştir. BÜMAK tarafından 1986 ve 1987 yıllarında incelenip; mağaranın Doğanalan girişinden 1947 m’lik bölümü 3c standartlarında haritası çizilmiştir. Ayrıca C. Chabert ve BÜMAK çok detaylı bir ölçüm için birlikte çalışmıştır.

Morfoloji:

Jeomorfolojik açıdan bakıldığında, aktif olması nedeniyle fazla dikit gözlenmesede her türlü doğal oluşumun görülebileceği bir mağara olma özelliğine sahip. Mağara içi zemin çakıl, toprak, kum, blok taş kaplı.

Arkeoloji:

-

Efsaneler:

Doğanalan köylüleri, mağaranın yukarı girişine Çançukuru adını vermiş, Ayva Köy'deki girişin adı da Ayvaini.


Ayvaini Gezi Raporu - Gezi Raporu

Ayvaini Gezi Raporu - 2011Gözlemler 0

Gözlem Yok