Eşek Kuyusu

Vitrin

Tipi:

Doğal

Derinlik:

20 m.

Uzunluk:

30 m.

Sıcaklık:

-

Fauna:

2-3 yarasa görüldü 15 cm’lik minik bir engerek yılanının tehditkar saldırısı da ilginç oldu açıkçası.

Döşeme Malzemesi:

Perlon ile doğal emniyet alarak 25 mtlik ip kullanıldı Teknik ekipman gerektiren girişi ile 4x7 metre genişliğindeki ağzıyla . 15 mt lik ilk inişten sonra 4 mt eninde ve 15 mt eğimli bir zeminle karşılaştık. Zeminin en dibinde geçmemize izin vermeyen 30 cm çapındaki delikten lazermetre ile yaptığım ölçüme göre 5,5 mt kadar daha devam eden mağaranın devam edip etmediğini daha sonraki ziyaretimizde öğreneceğiz. ..

Kontaklar:

-


Jeoloji:

-

Notlar:

Mağaranın çevresinde kamp için uygun alan var. Yerleşim alanı, su kaynağı bulunmuyor, yakacak, yabani hayvan var.Stabilize köy yolu sayesinde kuru mevsimde mağaranın 500-600 mt kadar yakınına araçlarla ulaşım mümkün oluyor.Mağara yakınında taş ocağı var. Yol yapımı, depo sahası, yerleşim alanı ve atık sahası gibi tehditler görülmedi.

Bulan (Tarih):

MAD Bursa (12 Kasım 2017)

Araştırma:

MAD Mağara Araştırma Derneği Bursa Şubesince Mustafakemalpaşa Ticaret ve sanayi Odasının desteğiyle 2016-2017 yıllarında Mustafakemalpaşa mağaralarının araştırılması projesi kapsamında tespit edilen mağaralardan biridir. koordinatlara göre Dursunbey sınırlarında olmasına rağmen araziler çoğunlukla Mustafakemalpaşa Hacıahmet mahallelilere aittir. Bu nedenle mağaranın Hacıahmet mahallesinde olduğu iddia edildi.

Morfoloji:

Dağın yamacında suyun aşındırması sonucu oluşmuş mağara artık fosil bir hal almış. Jeomorfolojik oluşumlara rastlanmadı. Mağara içi zemin, blok taş kaplı. Su giriş çıkışı gözlenmedi. Hava akımı var, gaz kokusu hissedilmedi. Arkeolojik bulguya rastlanmadı. Mağara içinde defineci kazısı görülmedi

Arkeoloji:

-

Efsaneler:

-Gözlemler 0

Gözlem Yok