Gökgöl


Tipi:

Doğal

Derinlik:

-

Uzunluk:

3350 m.

Sıcaklık:

-

Fauna:

Girişten sifona kadar olan bölümde siyah renkli yumuşakçalar vardır. Ayrıca binayaklılar; mağara örümceği ve yarasalar da bu bölümde yer alır. Bunun yanısıra; mağaradaki yeraltı deresinin göllendiği yerlerde balık saptanmıştır.

Döşeme Malzemesi:

-

Kontaklar:

-


Jeoloji:

Jeolojik bakımdan Birinci Zaman (Vizeen-Paleozoik) kalkerleri içinde oluşmuştur.

Notlar:

-

Bulan (Tarih):

MAD MTA BÜMAK (1 Temmuz 1976)

Araştırma:

Mağaranın ilk speleolojik incelenmesi T. Aygen ve iki İngiliz speleolog tarafından 1976 yılında yapılmıştır. İkinci inceleme ise 1977 yılında Türk-Fransız ortak bir çalışma sırasında yapıldıktan sonra; MAD ve BÜMAK incelemelere devam etmiştir. 1978 yılında İngiliz Trent Polytechic speleolojik gezisi sırasında araştırmıştır. Daha sonra MTA tarafından araştırılan mağaranın haritası çizilmiştir.

Morfoloji:

Mağaraya büyük bir fosil ağızla kaya blokları arasından girilmektedir. Yürüyerek 250 m sonunda sifona ulaşılmaktadır. Sifon 10 m uzunlukta olmasına rağmen; özellikle yaz sonunda suların çekilmesiyle yürüyerek geçilebilmektedir. Buradan sonra mağara; son derece güzel oluşumlar arasından; suyun gelişi yönünde 2 kol halinde devam eder. 1200 m ilerleyen mağara; bir çöküntü ile sonlanmaktadır.

Arkeoloji:

-

Efsaneler:

-Gözlemler 0

Gözlem Yok