Hamam


Tipi:

Doğal + İnsan Yapısı

Derinlik:

-

Uzunluk:

3 m.

Sıcaklık:

-

Fauna:

-

Döşeme Malzemesi:

.

Kontaklar:

-


Jeoloji:

-

Notlar:

Mağaranın çevresinde kamp için uygun alan var. Yerleşim alanı bulunmuyor, su kaynağı yakacak, yabani hayvan bulunuyor. Yatay bir yapıdaki mağaranın 1 km yakınına kadar stabilize köy yolu sayesinde araçla ulaşmak mümkün oluyor Mağara çevresinde taş ocağı, yol yapımı, depo sahası, yerleşim alanı ve atık sahası gibi tehditler görülmedi.

Bulan (Tarih):

MAD Bursa (23 Temmuz 2017)

Araştırma:

MAD Mağara Araştırma Derneği Bursa Şubesince Mustafakemalpaşa Ticaret ve sanayi Odasının desteğiyle 2016-2017 yıllarında Mustafakemalpaşa mağaralarının araştırılması projesi kapsamında tespit edilen mağaralardan biridir.

Morfoloji:

Mağara içi zemin, 20 cm derinliğinde su dolu ve yerden devamlı su geliyor. Hava akımı var, gaz kokusu hissedilmedi. Jeomorfolojik mağara oluşumları görülmedi. Mağaranın dikdörtgen yapısı insan müdahalesi gördüğü imajı veriyor.Yenikızılelma Hamamyivi Mevkine geldiğimizde karşılaştığımız görüntü ilginçti. Sık ormanlık alanda ağaçların altında çıkan su kaynağının hemen yanında insan yapısı olduğu anlaşılan 2x3 ölçülerinde üzgün yontulmuş 150 cm yüksekliğinde küçük bir oda ile karşılaştık odanın içi yaklaşık 20 cm su dolu bir havuz şeklinde ve devamlı zeminden su çıkıyor. Su sıcaklığı çok fazla olmamasına rağmen yer altı sularının soğuk olmasını beklediğimiz için 20-22 derecelik su sıcaklığı buranın hamam olarak adlandırılmasını sağlamış. Rehberimiz kışın burada yıkandığını ve su sıcaklığının daha da yüksek algılandığını belirtti. Hamamın iç görüntüsü doğal küçük bir mağaranın insan eliyle yontularak genişletildiği ve kullanıma elverişli hale getirildiği düşüncesi yaratıyor. Yer yer doğal oluşumlar mevcut.

Arkeoloji:

-

Efsaneler:

-Gözlemler 0

Gözlem Yok