Hanyeri (Tütünlük) (Tütünlük Mağarası)


Tipi:

Doğal

Derinlik:

30 m.

Uzunluk:

45 m.

Sıcaklık:

-

Fauna:

-

Döşeme Malzemesi:

-

Kontaklar:

-


Jeoloji:

-

Notlar:

Mağaranın çevresinde kamp için uygun alan var. Yerleşim alanı bulunmuyor, su kaynağı, yakacak, yabani hayvan bulunuyor. Dikey yapıdaki mağaraya kuru zamanda stabilize köy yolu sayesinde ulaşmak mümkün oluyor. Mağara çevresinde taş ocağı, yol yapımı, depo sahası, yerleşim alanı ve atık sahası gibi tehditler görülmedi. Yaylaçayır mahallesi ile Karanlıkdere arasında kalan Hanyeri Mevki Tütünlük Mağarasını (Hanyeri Mağarası) bulabilmek için Çalkandil Mahallesinden Süleyman Kurt’tan bize rehberlik yapmasını rica ettik. Tütünlük mağarası hiç beklemediğimiz bir sürpriz oldu bizim için. En az 30 mtlik dikey bir mağara olması yine daha büyük bir ekiple tekrar gelmemize neden olacak maalesef. İlk 7 mt lik dikeyden sonra biri yatay, ikisi dikey üç farklı kola ayrılan mağara da kollardan biri 8 metreden sonra 15 mt lik yeni bir dikeyle karşıladı bizi . Şimdilik 30 metre derinlik 45 mt uzunluk ile merak uyandıran mağaraya yakında tekrar gelmemiz kaçınılmaz oldu

Bulan (Tarih):

MAD Bursa (15 Ekim 2017)

Araştırma:

MAD Mağara Araştırma Derneği Bursa Şubesince Mustafakemalpaşa Ticaret ve sanayi Odasının desteğiyle 2016-2017 yıllarında Mustafakemalpaşa mağaralarının araştırılması projesi kapsamında tespit edilen mağaralardan biridir.

Morfoloji:

Mağara içi zemin, blok taş kaplı. Su giriş çıkışı gözlenmedi. Hava akımı var, gaz kokusu hissedilmedi. Jeomorfolojik mağara oluşumları görüldü. Arkeolojik bulguya rastlanmadı.

Arkeoloji:

-

Efsaneler:

-Gözlemler 0

Gözlem Yok