Hırsız Yatağı (Tıvoko Nıbge)


Tipi:

Doğal

Derinlik:

-

Uzunluk:

20 m.

Sıcaklık:

-

Fauna:

4-5 yarasa gözlendi

Döşeme Malzemesi:

-

Kontaklar:

-


Jeoloji:

TIVOKO NIBKE (Hırsız Yatağı) Karatavuk Tepesinde ideal bir kaya altı barınağı olarak karşımıza çıktı. 20 mt uzunluk 7 mt genişliği ile hafif eğimli 3 girişli mağaranın görüntüsü çok fantastik.

Notlar:

Mağaranın çevresinde kamp için uygun alan var. Yerleşim alanı, su kaynağı bulunmuyor, yakacak, yabani hayvan var. Yatay bir mağara. Traktör yolu sayesinde kuru mevsimde bile mağaranın yakınına kadar arazi araçlarıyla yada traktörle ulaşım mümkün oluyor. Mağara çevresinde taş ocağı, yol yapımı, depo sahası, yerleşim alanı ve atık sahası gibi tehditler görülmedi.

Bulan (Tarih):

MAD Bursa (24 Ağustos 2017)

Araştırma:

MAD Mağara Araştırma Derneği Bursa Şubesince Mustafakemalpaşa Ticaret ve sanayi Odasının desteğiyle 2016-2017 yıllarında Mustafakemalpaşa mağaralarının araştırılması projesi kapsamında tespit edilen mağaralardan biridir.

Morfoloji:

Jeomorfolojik bir bulguya rastlanmadı. Mağara içi zemin toprak, kum, blok taş kaplı. Su giriş çıkışı gözlenmedi. Hava akımı var, gaz kokusu hissedilmedi. Arkeolojik bulguya rastlanmadı. Mağara içinde çok sayıda defineci kazısı görüldü.

Arkeoloji:

-

Efsaneler:

-Gözlemler 0

Gözlem Yok