İslice İn


Tipi:

Doğal

Derinlik:

-

Uzunluk:

26 m.

Sıcaklık:

-

Fauna:

-

Döşeme Malzemesi:

-

Kontaklar:

-


Jeoloji:

-

Notlar:

Mağaranın çevresinde kamp için uygun alan var. Yerleşim alanı, su kaynağı bulunmuyor, yakacak, yabani hayvan var. Stabilize köy yolu sayesinde kuru mevsimde mağaranın yakınına kadar araçlarla ulaşım mümkün oluyor. Su giriş çıkışı gözlenmedi. Hava akımı var, gaz kokusu hissedilmedi. Mağara içinde çok sayıda defineci kazısı görüldü. Mağara çevresinde taş ocağı, yol yapımı, depo sahası, yerleşim alanı ve atık sahası gibi tehditler görülmedi. Hacıahmet mahallesi Değirmendere Mevkisindeki İslice in 3-4 yıl öncesine kadar hayvan ağılı olarak kullanılan 150m2 lik alanlı bir mağara 26 mt uzunluğa ve yer yer 8 mt ye ulaşan genişliğe sahip. Mağaranın girişi hala ağıl olarak kullanıldığı dönemden kalma tahta bir bariyerle kapalı.

Bulan (Tarih):

MAD Bursa (20 Ekim 2017)

Araştırma:

MAD Mağara Araştırma Derneği Bursa Şubesince Mustafakemalpaşa Ticaret ve sanayi Odasının desteğiyle 2016-2017 yıllarında Mustafakemalpaşa mağaralarının araştırılması projesi kapsamında tespit edilen mağaralardan biridir. koordinatlara göre Dursunbey sınırlarında olmasına rağmen araziler çoğunlukla Mustafakemalpaşa Hacıahmet mahallelilere aittir. Bu nedenle mağaranın Hacıahmet mahallesinde olduğu iddia edildi.

Morfoloji:

Jeomorfolojik açıdan bakıldığında kırılmış birkaç küçük sarkıt dışında bir bulguya rastlanmadı. Mağara içi zemin toprak, kum, blok taş kaplı. Zemini keçi gübresiyle kaplı olan mağaranın, temizlendiği takdirde, güzel bir barınak olabilme özelliğine sahip olduğu görüldü.Arkeolojik bulguya rastlanmadı.

Arkeoloji:

-

Efsaneler:

-Gözlemler 1

Yarasa 20 Ekim 2017

Düzenle

Tür:

-

Sayı:

4

Yeri:

-

Notlar: