Kapalı Mağara


Tipi:

Doğal

Derinlik:

6 m.

Uzunluk:

36 m.

Sıcaklık:

-

Fauna:

5-6 yarasa gözlendi.

Döşeme Malzemesi:

-

Kontaklar:

-


Jeoloji:

-

Notlar:

Mağaranın çevresinde kamp için uygun alan var. Yerleşim alanı, su kaynağı bulunmuyor, yakacak, yabani hayvan bulunuyor. Yatay bir yapıdaki mağaranın yakınına kadar stabilize köy yolu sayesinde ulaşmak mümkün oluyor. Mağara çevresinde taş ocağı, yol yapımı, depo sahası, yerleşim alanı ve atık sahası gibi tehditler görülmedi.

Bulan (Tarih):

MAD Bursa (20 Temmuz 2017)

Araştırma:

MAD Mağara Araştırma Derneği Bursa Şubesince Mustafakemalpaşa Ticaret ve sanayi Odasının desteğiyle 2016-2017 yıllarında Mustafakemalpaşa mağaralarının araştırılması projesi kapsamında tespit edilen mağaralardan biridir.

Morfoloji:

Mağara içi zemin, blok taş kaplı. Su giriş çıkışı gözlenmedi. Hava akımı var, gaz kokusu hissedilmedi. Çeşitli mağara oluşumları görüldü. Arkeolojik bulguya rastlanmadı. 3 metre genişlik ve 3 metre yükseklikle başlayan Kapalı mağara. İlk 12 metrelik kısmında rahat hareket edilen bir tünel şeklinde giderken sonraki 16 metre boyunca yer yer 1 metreye düşen tavan yüksekliği ile biraz daralarak ilerliyor ve aşağı doğru iniyor.Mağara boyunca toplamda 5- 6 metre aşağıya inildiğini sanıyorum. 28. metrede solda 3 mt. çapında bir oda ve sağda yine sürünerek girilen bir koldan ulaşılan iki küçük odacık daha var. Toplamda 36 metrelik uzunluğa sahip Mağaranın sonundaki odacıklarda az da olsa doğal oluşumlar mevcut.Arkeolojik bulguya rastlanmadı. Definecileri anmadan geçemeyeceğiz. Yer yer kazı yapıldığı anlaşılıyor.

Arkeoloji:

-

Efsaneler:

-Gözlemler 0

Gözlem Yok