Karaca


Tipi:

Doğal

Derinlik:

15.5 m.

Uzunluk:

256 m.

Sıcaklık:

13.00 C°

Fauna:

-

Döşeme Malzemesi:

-

Kontaklar:

-


Jeoloji:

Yatay olarak gelişmiş kaynak konumlu fosil bir mağaradır. Turizme açılan mağaranın girişine bir kapı yapılmış ve içerdeki nem oranının sabit tutulması amaçlanarak kapının her iki yanına birer havalandırma bacası açılmıştır. Ahşap platformlar üzerinde yürüyerek mağarayı gezmek mümkündür. Platformun dönüşleri oluşumlara göre ayarlandığı; böylelikle hiçbir oluşumun zarar görmediği söylenmektedir. Büyük salonda traverten havuzcuklar; sarkıtlar ve perde oluşumları vardır.

Notlar:

-

Bulan (Tarih):

MTA (-)

Araştırma:

Mağara; 1990 yılında MTA tarafından araştırılıp; haritası çizilmiştir. Daha sonra1995 yılında MAD tarafından da araştırılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanmış tescilli arkeolojik sit alanları listesinde yer almaktadır.

Morfoloji:

Karaca mağarası birbirine bağlı 5 salondan meydana gelmiştir. Salonlar arasındaki duvarları yerli kaya değil damlataş sütunları oluşturur. Karaca mağarasında her türden damlataş oluşumuna rastlamak mümkündür. Sarkıt, dikit, sütun, bayrak ve perde damlataşları ile damlataş havuzları büyük boyutlara ulaşmıştır. Mağara içi damlataş birikim ve şekilleri bakımından son derece zengindir. Bu şekiller büyüleyici bir görünüm sunarlar. Bu şekiller çok canlıdır ve gelişmeleri devam etmektedir. Mağarada dikkati çeken diğer bir şekil grubu da mağara gülleri, kalsit kristalleri ve ekzantriklerdir. Mağara gülleri damlataş havuzlarının kenarlarında hatta havuzlardan çıkan küçük dikitlerin üzerinde oluşmuşlardır. Karaca mağarası kuru bir mağaradır. Ancak tavan ve duvarlardan sızan sular mağara tabanında büyük gölcükler oluşturmuştur. Özellikle mağaranın son kesimlerindeki göllerin derinliği 1 metreyi bulmaktadır.

Arkeoloji:

-

Efsaneler:

-


Kaynak Yok

Gözlemler 0

Gözlem Yok