Karanlıkdere Asar Mağarası


Tipi:

Doğal

Derinlik:

15 m.

Uzunluk:

30 m.

Sıcaklık:

-

Fauna:

-

Döşeme Malzemesi:

Doğal emniyet noktalarından faydalanılarak 30 mtlik ip kullanıldı.

Kontaklar:

-


Jeoloji:

-

Notlar:

Mağaranın çevresinde kamp için uygun alan var. Yerleşim alanı, su kaynağı, yakacak, yabani hayvan bulunuyor. mağaraya stabilize köy yolu sayesinde ulaşmak mümkün oluyor. Mağara çevresinde taş ocağı, yol yapımı, depo sahası, yerleşim alanı ve atık sahası gibi tehditler görülmedi. Mağaranın girişindeki ilk 6 metrelik dikey inişte yoğun bir leş kokusu ile karşılaştık. İlk inişte çevrede çuvalla mağaraya atılmış ve dağılmış en az 10 hayvan leşi ile karşılaştık. En büyük ve en üstteki çuvalın oldukça büyük bir hayvana ait olduğu düşüncesine kapıldım. İnsan olması ihtimali de aklıma gelmedi değil. İlk gördüğümde mumyalanmış insan cesedi gibi göründü gözüme. Diğer, dağılıp etrafa yayılmış çuvallardan saçılmış hayvan kemiklerini görünce büyük çuvalında hayvan leşi olduğuna karar verdim. Mağarada hayvan leşleri ile dolu ilk girişteki odacıktan sonra 45 derecelik bir eğimle inen bir kol beş metreden sonra döküntü taşlarla bitiyor. Diğer bir kol ise 6 mt lik inişten sonra 3 mt kadar yatay ilerleyerek yine döküntü taşlarla bitiyor. Toplamda 15 mt derinliği ve kollarla birlikte 30 mt uzunluğa sahip olduğu görüldü.

Bulan (Tarih):

MAD Bursa (15 Ekim 2017)

Araştırma:

MAD Mağara Araştırma Derneği Bursa Şubesince Mustafakemalpaşa Ticaret ve sanayi Odasının desteğiyle 2016-2017 yıllarında Mustafakemalpaşa mağaralarının araştırılması projesi kapsamında tespit edilen mağaralardan biridir.

Morfoloji:

Mağara içi zemin, blok taş kaplı. Su giriş çıkışı gözlenmedi. Hava akımı var, gaz kokusu hissedilmedi. Çeşitli mağara oluşumları görüldü. Arkeolojik bulguya rastlanmadı.

Arkeoloji:

-

Efsaneler:

-Gözlemler 0

Gözlem Yok