Kaşar Deliği 2


Tipi:

Doğal

Derinlik:

5 m.

Uzunluk:

118 m.

Sıcaklık:

-

Fauna:

-

Döşeme Malzemesi:

Girişi 5 metrelik dikey olmasına rağmen teknik ekipman gerekmiyor

Kontaklar:

-


Jeoloji:

-

Notlar:

.2017 yılında Madbursa ekibi olarak Mustafakemalpaşa Mağaraları araştırmasında konumunu belirleyip fotoğraflarını çekmek için bölgeye gittiğimizde Döşemelik düzlüğünde bulduğumuz mağaranın Bümak tarafından belirlenen Kaşar deliği isimli mağara olduğu zannedilerek Fotoğraflandı, haritalanarak konumu belirlendi, Ancak Bümak ın yayını olan Delta no:7 daki tarifin bizim bulduğumuz mağaraya benzemediği anlaşılmıştır.

Bulan (Tarih):

UMAST MAD Bursa (24 Temmuz 2016)

Araştırma:

MAD Mağara Araştırma Derneği Bursa Şubesince Mustafakemalpaşa Ticaret ve sanayi Odasının desteğiyle 2016-2017 yıllarında Mustafakemalpaşa mağaralarının araştırılması projesi kapsamında tespit edilen mağaralardan biridir.

Morfoloji:

Jeomorfolojik bir bulguya rastlanmadı. Mağara içi zemin toprak, kum, blok taş kaplı.Yerleşim alanı, su kaynağı bulunmuyor, yakacak, yabani hayvan var. Stabilize köy yolu sayesinde her mevsimde mağaranın yakınına kadar araçlarla ulaşım mümkün oluyor. Su giriş çıkışı gözlenmedi. Hava akımı var, gaz kokusu hissedilmedi. Arkeolojik bulguya rastlanmadı. Çevrede defineci kazısı görüldü. Mağara yakınında eskiden mermer ocağı varmış şu anda çalışmıyor, yol yapımı, depo sahası, yerleşim alanı ve atık sahası gibi tehditler görülmedi. Döşemelik Düzlüğü’nde bulunan bu mağara 5 m derinliğinde dar bir girişten sonra iki ayrı kola ayrılmaktadır.

Arkeoloji:

-

Efsaneler:

-Gözlemler 0

Gözlem Yok