Kel Ahmedin Ini


Tipi:

Doğal

Derinlik:

-

Uzunluk:

50 m.

Sıcaklık:

-

Fauna:

Az sayıda yarasa gözlendi. (3-4 adet)

Döşeme Malzemesi:

Yatay bir mağara .

Kontaklar:

-


Jeoloji:

-

Notlar:

Mağaranın çevresinde kamp için uygun alan yok. Yerleşim alanı, su kaynağı bulunmuyor, yakacak, yabani hayvan var.Stabilize köy yolu sayesinde kuru mevsimde mağaranın 2 km yakınına kadar araçlarla ulaşım mümkün oluyor. Mağara çevresinde taş ocağı, yol yapımı, depo sahası, yerleşim alanı ve atık sahası gibi tehditler görülmedi. Ormanlık alanda zaman zaman kaya tırmanışı yapmamızı gerektiren sarp bir bölgede sık çalılıklar içindeki mağara, bölgede tespit ettiğimiz yeni mağaraların en büyüğü çıktı . Genelde ayakta durulabilen ilk galeri 22x10 mt ebatlarında geniş bir mağara. Geçmişte çobanlar tarafından sığınak olarak kullanılmış. İlk girişin kenarlarında aşağıya inen başka kollar bulunduğunu tespit ederek indiğimiz farklı inişlerin hepsinin aynı yere indiğini tespit ettik. Mağaranın dar geçişli birkaç kolundan sonra daha alt bölümlerinde yine ayakta rahatlıkla durulabilen 4x6 boyutunda salonlar mevcut. Kabaca bütün kolları ölçülse 70 mt civarında bir mağara uzunluğu olduğunu sanıyorum. Az miktarda doğal oluşum görüldü .(alt kattaki salonun bir tavanında küçük sarkıtlar var) . Mağara yine yer yer defineci kazılarına maruz kalmış

Bulan (Tarih):

MAD Bursa (23 Temmuz 2017)

Araştırma:

MAD Mağara Araştırma Derneği Bursa Şubesince Mustafakemalpaşa Ticaret ve sanayi Odasının desteğiyle 2016-2017 yıllarında Mustafakemalpaşa mağaralarının araştırılması projesi kapsamında tespit edilen mağaralardan biridir.

Morfoloji:

Jeomorfolojik açıda bakıldığında az miktarda küçük sarkıtlar dışında bir bulguya rastlanmadı. Mağara içi zemin toprak, kum, blok taş kaplı. Su giriş çıkışı gözlenmedi. Hava akımı var, gaz kokusu hissedilmedi. Arkeolojik bulguya rastlanmadı. Mağara içinde çok sayıda defineci kazısı görüldü.

Arkeoloji:

-

Efsaneler:

-Gözlemler 0

Gözlem Yok