Kızılelma Mağarası

Çift Giriş

Tipi:

Doğal

Derinlik:

114 m.

Uzunluk:

6630 m.

Sıcaklık:

-

Fauna:

: Mağaranın girişe yakın; fosil kesiminde yarasalar vardır; ancak sayıları son derece azdır. Ayrıca; yine bu bölgede; binayaklılar ile siyah renkli yumuşakçalar tesbit edilmiştir. Mağarada görülen en ilginç canlılar kırmızı renkli kelebeklerdir.

Döşeme Malzemesi:

-

Kontaklar:

-


Jeoloji:

-

Notlar:

-

Bulan (Tarih):

(-)

Araştırma:

: İlk olarak 1975 yılında T. Aygen tarafından araştırılan mağaranın en kapsamlı araştırması 1978 yılında; İngiltere'nin Nottingham Trent Polytechnic Üniversitesi'nden ülkemize gelen kalabalık bir araştırma grubu ile yapılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanmış tescilli arkeolojik sit alanları listesinde yer almaktadır.

Morfoloji:

Çok sayıda kapalı havzalardan gelen sular tarafından beslenen Kızılelma Mağarası; her türden damlataş ile kaplıdır. Sarkıt; dikit ve perde damlataşları oldukça büyük boyutlara ulaşmaktadır. Ancak; yeraltı suyu erozyonunun fazla olduğu yerlerde ve genç çöküntü alanlarında; damlataş birikimi yok denecek kadar azdır. Mağarada dikkat edilmesi gereken bir konu su baskınıdır. Aydın Deresi ile Büyük Ay Deresi'nin suları aktif olan düden ağzından batmaktadır. Mağaraya yukarıda bulunan 30x10 m boyutlu fosil ağızdan girilip; 100 m sonra suya rastlanmaktadır. Mağara; su ile birlikte yatay olarak ilerlemektedir. İlk 100 m den sonra 400 m sürünerek ilerlenebilmektedir. 400 m'nin sonunda 10 m'lik bir sifon vardır. Bu sifon sonbahar aylarında geçilebilmektedir. Sifondan sonra gelen galeri çok büyük boyutlara ulaşmaktadır. Temelde tek bir aktif galeri olarak devam eden mağaranın 3200 m'sinde 80 m yüksekliğinde ve dibinde bulunan gölü aydınlatacak derece büyük bir baca bulunmaktadır. Buradan göllerle 3 km daha ilerleyen mağara 2. sifonla sonlanmaktadır. Boya deneyleri sonucu batan suyun 2 km sonra Cumayanı Mağarası'ndan çıktığı saptanmıştır. Böylece Kızılelma-Cumayanı yeraltı sisteminin toplam uzunluğu 10 km'yi bulmaktadır [Güngör-Gülez 1992:33].

Arkeoloji:

-

Efsaneler:

-


Kaynak Yok

Gözlemler 0

Gözlem Yok