Kral Kızının Mağarası


Tipi:

Doğal

Derinlik:

-

Uzunluk:

15 m.

Sıcaklık:

-

Fauna:

-

Döşeme Malzemesi:

Yatay nitelikli mağaranın dikey bir bölümü bulunmuyor

Kontaklar:

-


Jeoloji:

-

Notlar:

Çömlekçi Mahallesi Kral Kızının Mağarası Bursa İli, Mustafakemalpaşa İlçesi Çömlekçi Mahallesi Şahin Tepesi Mevki Mağaranın çevresinde kamp için uygun alan var. Yerleşim alanı, su kaynağı bulunmuyor, yakacak, yabani hayvan var. . Asfalt yolu sayesinde her mevsimde mağaranın yakınına kadar araçlarla ulaşım mümkün oluyor. Mağara çevresinde taş ocağı, yol yapımı, depo sahası, yerleşim alanı ve atık sahası gibi tehditler görülmedi. Mustafakemalpaşa’ya 25 kilometre mesafedeki Çömlekçi mahallesinün 1 kilometre doğusunda bulunan Kral kızının Mağarası, doğal bir ev konumunda. Mağara’nın hazineciler tarafından tahrip edildiği, definecilerin gece gündüz yaptığı kazılar nedeniyle, mağaranın delik-deşik olduğunu görüldü.

Bulan (Tarih):

MAD Bursa (6 Ekim 2017)

Araştırma:

MAD Mağara Araştırma Derneği Bursa Şubesince Mustafakemalpaşa Ticaret ve sanayi Odasının desteğiyle 2016-2017 yıllarında Mustafakemalpaşa mağaralarının araştırılması projesi kapsamında tespit edilen mağaralardan biridir.

Morfoloji:

Jeomorfolojik bir bulguya rastlanmadı. Mağara içi zemin toprak, kum, blok taş kaplı. Su giriş çıkışı gözlenmedi. Hava akımı var, gaz kokusu hissedilmedi.

Arkeoloji:

Arkeolojik açıdan bakıldığında mağaranın girişinin hemen sol tarafı tamamen insan elinden çıkmış örme taş duvardan oluşuyor. Bu nedenle geçmişte barınak olarak kullanılmış olduğu anlaşılıyor. Çevrede ve mağara içinde çok sayıda defineci kazısı görüldü.

Efsaneler:

Köylülerin verdiği bilgiye göre, 3 odalı mağarada eski dönemlerde kral kızı yaşamış. Mağara, köyde ‘Kral kızı mağarası’ adıyla anılıyor.Gözlemler 0

Gözlem Yok