Küçük Huğla


Tipi:

Doğal + İnsan Yapısı

Derinlik:

35 m.

Uzunluk:

55 m.

Sıcaklık:

-

Fauna:

Pek çok farklı hayvan kemiği gözlendi. 8-10 sayıda Yarasa gözlendi

Döşeme Malzemesi:

Döşeme gerekmiyor

Kontaklar:

-


Jeoloji:

-

Notlar:

Mağaranın çevresinde kamp için uygun alan var. Yerleşim alanı, su kaynağı bulunmuyor, yakacak, yabani hayvan bulunuyor. Dikey bir yapıdaki mağaraya stabilize köy yolu sayesinde 200-300 mt yakınına ulaşmak mümkün oluyor. Uygun bir araç ile yanına kadar gitmek mümkün. Mağara çevresinde taş ocağı, yol yapımı, depo sahası, yerleşim alanı ve atık sahası gibi tehditler görülmedi. Yaygın olarak altın arama sondaj kuyularının açıldığı görüldü.

Bulan (Tarih):

MAD Bursa (11 Kasım 2017)

Araştırma:

MAD Mağara Araştırma Derneği Bursa Şubesince Mustafakemalpaşa Ticaret ve sanayi Odasının desteğiyle 2016-2017 yıllarında Mustafakemalpaşa mağaralarının araştırılması projesi kapsamında tespit edilen mağaralardan biridir.

Morfoloji:

Mağara içi zemin, kalın çamur tabakasıyla kaplı. Su giriş çıkışı gözlenmedi. Hava akımı var, gaz kokusu hissedilmedi. Çeşitli mağara oluşumları görüldü. Arkeolojik bulguya rastlanmadı, ancak mağaranın içinde insan müdahalesi olduğu anlaşılıyor.Mağaranın en alt kısımlarının çamurlu olduğu görüldü. Yoğun çamur tabakası nedeniyle tamamı araştırılamadı.

Arkeoloji:

-

Efsaneler:

-Gözlemler 1

Yarasa 10 Kasım 2017

Düzenle

Tür:

-

Sayı:

10

Yeri:

-

Notlar: