Pepe Ahmedin Mağarası


Tipi:

Doğal

Derinlik:

-

Uzunluk:

12 m.

Sıcaklık:

-

Fauna:

. 2 yarasa görüldü.

Döşeme Malzemesi:

yatay mağara döşeme gerekmiyor.

Kontaklar:

-


Jeoloji:

-

Notlar:

Bursa İli, Mustafakemalpaşa İlçesi Güveçdere Mahallesi Mağaranın çevresinde kamp için uygun alan var. Yerleşim alanı, su kaynağı bulunmuyor, yakacak, yabani hayvan var. Yatay bir mağara. Stabilize köy yolu sayesinde kuru mevsimde mağaranın yakınına kadar araçlarla ulaşım mümkün oluyor. Mağara çevresinde taş ocağı, yol yapımı, depo sahası, yerleşim alanı ve atık sahası gibi tehditler görülmedi. Yaklaşık 12 mt uzunluğunda 3 mt genişliğe sahip 2 mt tavan yüksekliği ile tam anlamıyla barınak olarak kullanılabilecek bir yapıya sahip mağaranın girişi 1 mt yüksekliğinde.

Bulan (Tarih):

MAD Bursa (15 Temmuz 2017)

Araştırma:

MAD Mağara Araştırma Derneği Bursa Şubesince Mustafakemalpaşa Ticaret ve sanayi Odasının desteğiyle 2016-2017 yıllarında Mustafakemalpaşa mağaralarının araştırılması projesi kapsamında tespit edilen mağaralardan biridir.

Morfoloji:

Jeomorfolojik bir bulguya rastlanmadı. Mağara içi zemin toprak, kum, blok taş kaplı. Su giriş çıkışı gözlenmedi. Hava akımı var, gaz kokusu hissedilmedi. Arkeolojik bulguya rastlanmadı. Mağara içinde çok sayıda defineci kazısı görüldü.

Arkeoloji:

-

Efsaneler:

-Gözlemler 0

Gözlem Yok