Şahintepesi


Tipi:

Doğal

Derinlik:

10 m.

Uzunluk:

-

Sıcaklık:

-

Fauna:

2-3 yarasa gözlendi.

Döşeme Malzemesi:

Dikey bir mağara olmasına rağmen teknik ekipman ve döşeme gerekmiyor

Kontaklar:

-


Jeoloji:

-

Notlar:

-Çömlekçi Mahallesi Şahintepesi Mağarası Bursa İli, Mustafakemalpaşa İlçesi Çömlekçi Mahallesi Şahin Tepesi Mevki Mağaranın çevresinde kamp için uygun alan var. Yerleşim alanı, su kaynağı bulunmuyor, yakacak, yabani hayvan var. . Asfalt yolu sayesinde her mevsimde mağaranın yakınına kadar araçlarla ulaşım mümkün oluyor. Mağara çevresinde taş ocağı, yol yapımı, depo sahası, yerleşim alanı ve atık sahası gibi tehditler görülmedi. Çömlekçi mahallesi Şahintepesi Mağarası Kral kızının mağarasına ulaşmak için yürünen patikada karşımıza çıktığında mağaradan çok defineci kazısıyla açılmış oyuk olduğu düşüncesine kapıldık. Nitekin 40-45 derecelik eğimle aşağıya doğru inen mağaranın duvarlarında sayısız hilti deliği var.

Bulan (Tarih):

MAD Bursa (6 Ekim 2017)

Araştırma:

MAD Mağara Araştırma Derneği Bursa Şubesince Mustafakemalpaşa Ticaret ve sanayi Odasının desteğiyle 2016-2017 yıllarında Mustafakemalpaşa mağaralarının araştırılması projesi kapsamında tespit edilen mağaralardan biridir.

Morfoloji:

Jeomorfolojik bir bulguya rastlanmadı. Mağara içi zemin toprak, kum, blok taş kaplı. Su giriş çıkışı gözlenmedi. Hava akımı var, gaz kokusu hissedilmedi. Arkeolojik bulguya rastlanmadı. Çevrede ve mağara içinde çok sayıda defineci kazısı görüldü.

Arkeoloji:

-

Efsaneler:

-Gözlemler 0

Gözlem Yok