Sarıkaya 1 (Yıpşere Zeyej)


Tipi:

Doğal

Derinlik:

19 m.

Uzunluk:

83 m.

Sıcaklık:

-

Fauna:

Az sayıda yarasa görüldü;( 4-5 adet)

Döşeme Malzemesi:

.

Kontaklar:

-


Jeoloji:

-

Notlar:

Mağaranın çevresinde kamp için uygun alan var. Yerleşim alanı, su kaynağı bulunmuyor, yakacak, yabani hayvan var. . traktör yolu sayesinde kuru mevsimde bile mağaranın yakınına kadar arazi araçlarıyla yada traktörle ulaşım mümkün oluyor. Arkeolojik bulguya rastlanmadı. Mağara içinde çok sayıda defineci kazısı görüldü. Mağara çevresinde taş ocağı, yol yapımı, depo sahası, yerleşim alanı ve atık sahası gibi tehditler görülmedi. Yıpşere Zeyej Mevki tercüme edildiğinde (Yukarki Kızılcık) mevki anlamına gelse de Türkçe Sarıkaya Mevki olarak adlandırılan mevkideki mağara yine definecilerden nasibini almış. doğal bir oluşum görülmedi. Mağaranın giriş ağzının sağında ikinci bir giriş daha var. 4-5 metre ilerleyen bu ikinci girişte çamurlu bir zeminde sürünmeyi gerektiren alçak tavanlı bir delikle ilerlemeyi durdurduk buranında tekrar araştırılması gerekiyor.

Bulan (Tarih):

MAD Bursa (24 Ağustos 2017)

Araştırma:

MAD Mağara Araştırma Derneği Bursa Şubesince Mustafakemalpaşa Ticaret ve sanayi Odasının desteğiyle 2016-2017 yıllarında Mustafakemalpaşa mağaralarının araştırılması projesi kapsamında tespit edilen mağaralardan biridir.

Morfoloji:

Jeomorfolojik bir bulguya rastlanmadı. Mağara içi zemin toprak, kum, blok taş kaplı. Su giriş çıkışı gözlenmedi. Mağaranın sonunda su görüldü. Hava akımı var, gaz kokusu hissedilmedi

Arkeoloji:

-

Efsaneler:

-Gözlemler 0

Gözlem Yok