Sarıkaya 2 (Yıpşere Zeyej 2)


Tipi:

Doğal

Derinlik:

11 m.

Uzunluk:

-

Sıcaklık:

-

Fauna:

-

Döşeme Malzemesi:

Dikey bir mağara olmasına rağmen teknik ekipman Döşeme gerekmiyor.

Kontaklar:

-


Jeoloji:

-

Notlar:

Mağaranın çevresinde kamp için uygun alan var. Yerleşim alanı, su kaynağı bulunmuyor, yakacak, yabani hayvan var. Traktör yolu sayesinde kuru mevsimde bile mağaranın yakınına kadar arazi araçlarıyla yada traktörle ulaşım mümkün oluyor. Mağara çevresinde taş ocağı, yol yapımı, depo sahası, yerleşim alanı ve atık sahası gibi tehditler görülmedi. Sarıkaya2 mağarası içerisindeki alüminyum havalandırma bacasıyla bizi şaşırttı. 85 derecelik bir eğimle inmesine rağmen ip kullanmadan rahatlıkla inilebilen dikey bir mağara. Mağaranın hemen dışında mağaradan çıkarıldığı anlaşılan büyükçe bir toprak yığını içerideki kazı çalışmasının da delili. Mağaranın son 3 metresi defineciler tarafından kazılmış. Aşağıda nefes nefese kalışımızdan hava kalitesinin kötü olduğu düşüncesine kapıldık. Kazı yapan definecilerin de aynı düşünceyle hareket edip kazı esnasında havalandırma bacası kullandıklarını düşündük. Kayda değer bir bulguya rastlanmamıştır. Rakım: 700 mt ölçülmüştür.

Bulan (Tarih):

MAD Bursa (24 Ağustos 2017)

Araştırma:

MAD Mağara Araştırma Derneği Bursa Şubesince Mustafakemalpaşa Ticaret ve sanayi Odasının desteğiyle 2016-2017 yıllarında Mustafakemalpaşa mağaralarının araştırılması projesi kapsamında tespit edilen mağaralardan biridir.

Morfoloji:

Jeomorfolojik bir bulguya rastlanmadı. Mağara içi zemin toprak, kum, blok taş kaplı. Su giriş çıkışı gözlenmedi. Hava akımı yok hava kalitesinin kötü olduğu anlaşıldı, gaz kokusu hissedilmedi. Arkeolojik bulguya rastlanmadı. Mağara içinde defineci kazısı görüldü.

Arkeoloji:

-

Efsaneler:

-


Kaynak Yok

Gözlemler 0

Gözlem Yok