Tozman


Tipi:

Doğal

Derinlik:

70 m.

Uzunluk:

770 m.

Sıcaklık:

12.00 C°

Fauna:

-

Döşeme Malzemesi:

Girişte doğal bağlantılı 3mlik bir iniş var, ikinci dikeyde yukardan inilecekse 8m civarında yine doğal bağlantı ama darallardan aşağıdanipsiz de inilebiliyor, üçüncü iniş içiin yaklaşık 15m ip gerekli, dördüncü iniş için yaklaşık 25m ip gerekli son iniş için de yaklaşık 15m ip gerekli. Son üç iniş de boltlu.

Kontaklar:

-


Jeoloji:

Tozman Düdeni çevresi Jura Kretase yaşlı Para-Otokton Örtü Birimleri'nden oluşmuştur. Mağara kafesli bir yapıya sahiptir ve Yeni Pazar Polyesine doğru eğimlidir. Geçirimsiz metaformik kayalar ile Bilecik Kireçtaşları kontağında Kuzeybatı-Güneydoğu yönlü bir fay hattı üzerinde gelişmiştir. Birbirine bağlı iki girişi vardır. İçeride kuvvetli su akımını karakterize eden sivri girinti ve çıkıntılar ile -4; -5 m'lik çok sayıda iniş bulunmaktadır. Dar fakat yüksek tavanlıdır (ortalama 8-10 m). Tabanındak çakıl ve kumdan oluşan adacık veya setler ile bloklar bulunan mağarada; damlataş oluşumları çok azdır. Genç bir havzanın yüzey sularını toplayan mağarada; yağışlı dönemlerde çok miktarda su geçişi vardır.

Notlar:

Mağarada iki sifon var biri ortada biri sonda. Son sifon ufak bir gölet şeklinde ve daimi. Orta sifon kış ve ilkbaharda kapalı yazın başında açılıyor fakat o zamanlarda sifonun devamında dördüncü inişin orda CO birikmesi oluyor. Dip yapmak için en uygun mevsim sonbahar, yağmurlar başlamadan önce. (18.11.2018 - sonbahar) tarihinde Anadosk-Esmad ekibi olarak girdik. Mağaranın en sonundaki ilk dikey kısımın başında nefes almakta zorluk çektik. Nefes alışımız hızlandı, bir arkadaşımızın baş ağrısı başladı, hızlıca geri dönmek zorunda kaldık.

Bulan (Tarih):

MTA (-)

Araştırma:

MTA tarafından araştırılıp; haritası ve diğer özellikleri 2001 yılında yayınlanmıştır.

Morfoloji:

-

Arkeoloji:

-

Efsaneler:

-


Kaynak Yok

Gözlemler 0

Gözlem Yok